بخش‌نامه‌های فضایی

گزارشی از دستورالعمل وزارت علوم درباره دانشجویان افغانستانی؛ به کشورتان بروید و درخواست ویزای دانشجویی کنید

معصومه نگران و مستاصل است. به او گفته اند که از ترم دیگر حق ثبت نام در دانشگاه را نداری. ترم سومی است. بقیه همکلاسی هایش در حال انتخاب واحد برای ترم چهارم هستند، اما او نمی داند که دردش را به که بگوید و از کجا پیگیری کند. با هزار بدبختی و در اوج کرونا خودش را برای کنکور آماده کرده و بعد از کنکور در دانشگاه قبول شده بود، اما حالا گفته اند تو حق ادامه تحصیل نداری. جرمش چیست؟ جرمش این است که در ایران و از پدر و مادری افغانستانی که سابقه حضورشان در ایران بیش از ۲۰ سال است، به دنیا آمده و مدرک هویتی اش کارت آمایش است. مدیر کل امور دانشجویان بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نامه شماره ۱۲۸۴۰۲/۴/۴۱ به تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ بار دیگر به معاون آموزشی های دانشگاه های کل ایران نامه زده است که دانشجویان با مدرک اقامت کارت آمایش را ثبت نام نکنید.

مشکل کارت آمایش چیست؟

مهاجران حاضر در ایران به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛ آنهایی که مدرک اقامت قانونی دارند و آنهایی که مدرک اقامت قانونی ندارند. در سرشماری وزارت کشور در تیر سال ۱۴۰۰، حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مهاجران بدون مدرک حاضر در ایران شناسایی شدند. برآوردهای وزارت کشور این بود که تعداد مهاجران بدون مدرک در ایران حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است، اما در این میان حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مهاجران حاضر در ایران مدرک اقامت قانونی دارند. مدارک اقامت قانونی مهاجران در ایران متنوع است. یکی از این مدارک، کارت آمایش است. کسانی که در ایران کارت آمایش دارند از نظر حقوق بین المللی پناهنده شمرده می شوند و از حقوق یک پناهنده بر اساس کنوانسیون های جهانی برخوردارند. سال هاست ایران پناهنده جدید نپذیرفته است. کسانی که در ایران صاحب کارت آمایش هستند، عموما کسانی هستند که در اوایل دهه ۸۰ در سرشماری وزارت کشور شرکت کردند یا اینکه در ۲۰ سال اخیر از پدر و مادری صاحب کارت آمایش در ایران متولد شده اند. به عبارت دیگر، کسانی که در ایران مدرک اقامتی کارت آمایش دارند، سابقه حضور طولانی مدت در کشور را دارند. دارندگان کارت آمایش در بهره مندی از حقوق شهروندی محدودیت های زیادی دارند. برای مثال، آنها نمی توانند گواهینامه رانندگی بگیرند مگر اینکه در خانواده شان عضو معلول داشته باشند یا آنها نمی توانند از شهر محل زندگی درج شده در کارت شان به جای دیگری سفر کنند مگر اینکه اداره اتباع وزارت کشور مجوز سفر از یک مسیر مشخص برایشان صادر کند. محرومیت از خدمات الکترونیک بانکی و کارت بانکی و سایر محدودیت ها هم وجود دارد. با این حال، کسانی که کارت آمایش دارند به علت اطمینان از تمدید این کارت و قانونی باقی ماندن حضورشان در ایران، به آن اقبال دارند. کارت آمایشی ها پناهنده به شمار می روند و تحت نظارت کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران مدرک اقامتی شان تمدید می شود. سیاست رسمی ایران در قبال مهاجران به خصوص افغانستانی ها از سال ۱۳۷۰ به بعد سیاست بازگشت است. یکی از ابزارهای اجرای این سیاست، این بوده است که تا جای ممکن تعداد کارت آمایشی ها در ایران کم شود و این افراد با قبول تابعیت افغانستانی شان با ویزا در ایران حضور داشته باشند. کمک های مالی سازمان های بین المللی در مورد حضور پناهندگان در ایران، هیچ گاه به میزانی نبوده است که ایران برای حفظ وضعیت پناهندگی مهاجران افغانستانی مشتاق باشد. ایجاد محدودیت های جدی در زیست مهاجران کارت آمایشی از ابزارهای اجرای سیاست بازگشت بوده است. از طرف دیگر، شرایط کشور افغانستان هم تقریبا در چند دهه اخیر هیچ گاه برای بازگشت مهاجران مهیا نشده و شرایط این کشور روزبه روز وخیم تر شده است.

وزارت علوم و کارت آمایشی ها

در دهه های اخیر کارت آمایشی های زیادی در مدارس ایران تحصیل کردند، مانند ایرانی ها در کنکور شرکت کردند و در دانشگاه پذیرفته شدند. اما شرط وزارت علوم برای ثبت نام کارت آمایشی ها همیشه این بوده است که این افراد باید یک سفر به افغانستان بروند و در آنجا گذرنامه افغانستانی بگیرند و بعد با ویزای تحصیلی وارد ایران و در دانشگاه ثبت نام شوند. این الزام وزارت علوم هم در جهت سیاست مهاجرتی بازگشت است که بر آن است تا تعداد پناهندگان در ایران کاهش یابد و هم در راستای تحقق یکی از وظایف بزرگ این وزارتخانه در جذب دانشجویان بین المللی. جذب دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف جهان یکی از راه های بسیار مهم جذب درآمدهای ارزی و همچنین گسترش فرهنگ و زبان به شمار می رود. اهمیت این موضوع در برنامه ریزی های کلان کشور نیز درک شده و به همین خاطر وزارت علوم مکلف شده سالانه چندده هزار نفر دانشجوی بین المللی جذب کند. دانشجویان افغانستانی بزرگ ترین گروه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های ایران هستند. برخی از آنان از کشور افغانستان به ایران برای تحصیل می آیند، ولی تعداد درخور توجهی از این دانشجویان از طریق کنکور سراسری جذب دانشگاه ها می شوند. در حقیقت دسته دوم دانشجویان بین المللی از کشور دیگری به ایران نمی آیند؛ حتی خیلی از آنها متولد و بزرگ شده ایران هستند و طبق قوانین تابعیت ایران می توانند ایرانی شمرده شوند. اکثرشان مدرک اقامت کارت آمایش دارند، اما برای دانشجوی بین المللی شدن آنها باید گذرنامه غیرایرانی داشته باشند.

طالبان و عدم صدور گذرنامه جدید

مشکل کارت آمایشی ها و دانشجویان افغانستانی که در یکی، دو سال اخیر از طریق کنکور وارد دانشگاه های ایران شده اند، این است که در کشور افغانستان گروهی به حاکمیت رسیده اند که هنوز توسط هیچ کشوری در جهان به رسمیت شناخته نشده اند. از وقتی حکومت افغانستان سقوط کرده است، سفارتخانه های افغانستان در کشورهای مختلف جهان اقدام به صدور گذرنامه جدید نکرده اند. بنابراین برای دارندگان کارت آمایش امکان تحویل مدرک اقامتی فعلی و تبدیل وضعیت وجود نداشته است. مسئولان ایران برای رفع این مشکل چندین بار با مقامات طالبان رایزنی کرده اند و نشست هایی هم در چند ماه اخیر برگزار شده ، اما این نشست ها هیچ ثمره ای نداشته است. نه تنها مهاجران حاضر در ایران از دریافت گذرنامه محروم هستند، بلکه خیلی از اتباع افغانستانی حاضر در کشور افغانستان نیز امکان دریافت گذرنامه ندارند. بخشی از مهاجرت های غیرقانونی افغانستانی ها در یک سال اخیر به ایران به این دلیل بوده که آنها اصلا امکان ورود به صورت قانونی و با گذرنامه را نداشته اند. معصومه بارها به سفارت افغانستان در خیابان پاکستان رفته و پرسیده است که آیا امکان تبدیل وضعیت وجود دارد؟ جواب همیشگی «نه» بوده است. حال در این میان مدیر کل امور دانشجویان بین المللی وزارت علوم بدون توجه به واقعیت های موجود، بخش نامه ای صادر کرده و به دانشگاه ها دستور داده است که دیگر کارت آمایشی ها را ثبت نام نکنید. نکته شایان توجه این است که طبق قوانین وزارت علوم، دانشجویان افغانستانی حتی در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی موظف به پرداخت شهریه هستند. وقتی هزینه های تحصیل توسط خود این دانشجویان در حال پرداخت است، صدور چنین بخش نامه هایی جز محروم کردن سیستماتیک افراد از تحصیل و رشد و افزایش فضای نومیدی در جامعه کارکرد دیگری ندارد.

منتشرشده در روزنامه شرق مورخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *