روزگار تلخ افراد بی‌شناسنامه در ایران

بی‌ شناسنامه‌ ها در ایران کی هستند؟ روایت صدرا محقق از بی‌شناسنامگی در ایران در گفت‌وگو با پیمان حقیقت‌طلب، قمر تکاوران و چند فرد بی‌شناسنامه‌.

آدم‌های بدون‌شناسنامه در ایران چه کسانی‌اند و مشکلات‌شان چیست؟ و اصلا داشتن یا نداشتن شناسنامه چه اهمیتی دارد؟ کاراکتر اصلی سریال یاغی که این روزها در حال پخش از فیلیمو است یک پسر نوجوان بی‌شناسنامه است که به همین خاطر مشکلات عجیب و بزرگی برایش پیش می‌آید. رسانه‌ها درباره این معضل اجتماعی تاکنون بارها مطلب نوشته‌اند اما حالا این سریال پربیننده باعث شده است افراد بیشتری از جامعه با این مساله و مشکلات این افراد آشنا شوند.

من هم در این قسمت از پنشتا به همین بهانه سعی کردم در این گزارش سراغ این مساله که ده‌ها هزار نفر در ایران گرفتارش هستند بروم و تلاش کنم در گفت‌وگو با تعدادی از همین افراد و همچنین کارشناسانی که روی این موضوع کار پژوهشی کرده‌اند برای ۵ سوال مهم پاسخ پیدا کنم؛

۱- افراد بی‌شناسنامه چه کسانی هستند؟
۲- آنها بیشتر در چه استان‌هایی زندگی می‌کنند؟
۳- آیا همه کودک و نوجوان هستند یا افراد با سن بالاتر هم بی‌شناسنامه می‌شوند؟
۴- نداشتن شناسنامه چه مشکلی ایجاد می‌کند؟
۵- برای حل مشکل‌شان چه باید کرد؟

ممنونم از آقای پیمان حقیقت‌طلب مدیر پژوهش انجمن دیاران و خانم قمر تکاوران پژوهشگر اجتماعی و نویسنده کتاب «مادر ایرانی» و همچنین حمید و خانم سعیدی – هر دو اسم مستعار – که در این گزارش از مشکلات‌شان گفتند. با آرزوی اینکه روزی مشکل همه این افراد حل شود و زودتر صاحب شناسنامه بشوند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *